NCS01W8-48S050
DigiKey Part Number
2034-NCS01W8-48S050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCS01W8-48S050
Description
NON-ISOLATED DC/DC CONVERTERS 48
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 1A 8V - 72V Input
Category
Power (Watts)
5 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
3-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.48" L x 0.34" W x 0.69" H (12.1mm x 8.6mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Min)
8V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input (Max)
72V
Standard Number
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A