CQB75-300S12
DigiKey Part Number
2034-CQB75-300S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB75-300S12
Description
DCDC CONVERTER
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6.25A 180V - 450V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
88%
Package / Case
Quarter Brick
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
180V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
450V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
6.25A
Standard Number
Power (Watts)
75 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV