CQB60W-110S12N
DigiKey Part Number
2034-3325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB60W-110S12N
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQB60W-110S12N Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
92%
Package / Case
Module
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
43V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
50155; 60950-1
Power (Watts)
60 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV