CQB150W-24S28
DigiKey Part Number
2034-2831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB150W-24S28
Description
DC DC CONVERTER 28V 151W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 5.4A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQB150W-24S28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
5.4A
Standard Number
50155; 60950-1
Power (Watts)
151 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
2.25 kV