DCCM51PSBN
DCCM51PSBN
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM51PSBN
DigiKey Part Number
116-1176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM51PSBN
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM51PSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C