DCCM37PSB
DCCM37PSB
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM37PSB
DigiKey Part Number
116-1173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM37PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C