HHXF500ARA470MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXF500ARA470MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF500ARA470MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF500ARA470MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF500ARA470MHA0G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXF500ARA470MHA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C