EMHS630GRA101MJA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 2.250
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 23.038
Datasheet
New Product
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 450mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EMHS630GRA101MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMHS630GRA101MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHS630GRA101MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHS630GRA101MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHS630GRA101MJA0G
Description
E-CAP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C