ELXZ160ELL470MEB5D
DigiKey Part Number
565-ELXZ160ELL470MEB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL470MEB5D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C