EKXJ161ELL471MMP1S
DigiKey Part Number
565-EKXJ161ELL471MMP1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ161ELL471MMP1S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Detailed Description
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ161ELL471MMP1S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.715 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.85875 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C