EKXF451ELL8R2MJ16S
DigiKey Part Number
565-5061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXF451ELL8R2MJ16S
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 450V RADIAL
Detailed Description
8.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXF451ELL8R2MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C