EKMQ630ETD221MJ16S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EKMQ630ETD221MJ16S |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 502.5 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |