EKMQ500EMC471MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKMQ500EMC471MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ500EMC471MJ20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
810 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C