EKMG101ELL471ML25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
Upgrade
Panasonic Industry
Rubycon
In Stock: 146
Rubycon
In Stock: 238
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG101ELL471ML25S
DigiKey Part Number
EKMG101ELL471ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ELL471ML25S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C