APXJ6R3ARA391MF61G
DigiKey Part Number
565-APXJ6R3ARA391MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXJ6R3ARA391MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXJ6R3ARA391MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXJ6R3ARA391MF61G
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXJ6R3ARA391MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
390 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm