CAC42-03W42-28-2X
DigiKey Part Number
2603-CAC42-03W42-28-2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC42-03W42-28-2X
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 3 W 420 Hz ~ 20 kHz Top Oval
EDA/CAD Models
CAC42-03W42-28-2X Models
Power - Rated
3 W
Power - Max
4 W
Shape
Oval
Material - Cone
Polyurethane (PU), Polyethylenimine (PEI)
Frequency Range
420 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
420Hz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
4 Ohms
Termination
Wire Leads
Efficiency - dBA
100.00
Size / Dimension
1.681" L x 1.339" W (42.70mm x 34.00mm)
Efficiency - Testing
3W/10cm
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)