CAC24-01W120-05-1X
DigiKey Part Number
2603-CAC24-01W120-05-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC24-01W120-05-1X
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1 W 960 Hz ~ 20 kHz Top Oval
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAC24-01W120-05-1X Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.3 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Oval
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
960 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX7
Frequency - Self Resonant
1.2kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.945" L x 0.591" W (24.00mm x 15.00mm)
Efficiency - dBA
95.00
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% Max @ 2kHz, 1W