CSHDD16-100C TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CSHDD16-100CTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CSHDD16-100CTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CSHDD16-100CTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHDD16-100C TR13 PBFREE
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 16A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 16A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 16 A
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
16A