CZP-9R0L335R-TW
DigiKey Part Number
4688-CZP-9R0L335R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZP-9R0L335R-TW
Description
9.0V 3.3F 32*11*31 T/PC EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 9 V Radial, Can 170mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.669" (17.00mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated
9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 1kHz