CXP-3R0607R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0607R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0607R-TW
Description
3.0V 600F 35X70 T/Z2 EDLC
Detailed Description
600 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 3mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Packaging
Box
Lead Spacing
0.551" (14.00mm)
Capacitance
600 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz