CXP-3R0125R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0125R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0125R-TW
Description
5*22 3.0V 1.2F EDLC
Detailed Description
1.2 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
1.2 F
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz