CXP-3R0105R-TWV
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0105R-TWV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0105R-TWV
Description
4*25 3.0V 1.0F EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 550mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 1kHz