CHT-5R5L255R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHT-5R5L255R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHT-5R5L255R-TW
Description
5.5V 2.5F 20*10*22 T/DA EDLC
Detailed Description
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 150mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Box
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 1kHz