CHP5R5L105R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L105R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L105R-TWX
Description
5.5V 1F 16*8*18 T/DA EDLC
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 240mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 1kHz