CHM-6R0L105R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHM-6R0L105R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHM-6R0L105R-TW
Description
6.0V 1F 18*9*20 T/L EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 250mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 1kHz