LRA911-RS-B/120N
DigiKey Part Number
432-LRA911-RS-B/120N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRA911-RS-B/120N
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color
Neon, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
120 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Current Rating (Amps)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V