CS712025Y
DigiKey Part Number
317-1547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS712025Y
Description
THERMOSTAT 120DEG C SPST-NC CYL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermostat 248°F (120°C) SPST-NC Cylinder with Mounting Flange Quick Connect
Category
Current Rating - AC
10A (250V), 15A (125V)
Manufacturer
Cantherm
Current Rating - DC
10A (24V), 15A (12V)
Series
Tolerance
±9°F (±5°C)
Packaging
Bulk
Switching Cycles
100K
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect
Circuit
SPST-NC
Mounting Type
Chassis Mount
Switching Temperature
248°F (120°C)