CD79F12005A
DigiKey Part Number
317-CD79F12005A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD79F12005A
Description
CD79F THERMAL PROTECTION SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermostat 248°F (120°C) SPST-NC Module
Category
Current Rating - AC
5A (120V), 8A (277V), 22A (120V)
Manufacturer
Cantherm
Current Rating - DC
20A (16V)
Series
Tolerance
±9°F (±5°C)
Packaging
Bulk
Switching Cycles
10K
Mounting Type
Chassis Mount
Circuit
SPST-NC
Package / Case
Module
Switching Temperature
248°F (120°C)