B12A12505AEDA0GE
DigiKey Part Number
317-1402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12A12505AEDA0GE
Description
THERMOSTAT 125DEG C SPST-NC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermostat 257°F (125°C) SPST-NC Radial Wire Leads - 4" (101.6mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B12A12505AEDA0GE Models
Category
Reset Temperature
203°F (95°C)
Manufacturer
Cantherm
Current Rating - AC
6A (250V)
Series
Tolerance
±9°F (±5°C)
Packaging
Bag
Switching Cycles
1K
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads - 4" (101.6mm)
Circuit
SPST-NC
Mounting Type
Through Hole
Switching Temperature
257°F (125°C)