TDA10H0SB1R
DigiKey Part Number
CKN9505TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN9505CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN9505DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDA10H0SB1R
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TDA10H0SB1R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height Above Board
0.091" (2.30mm)
Manufacturer
C&K
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
SPST
Features
Tape Seal
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.544" (13.82mm)