RTF16R2J
DigiKey Part Number
108-RTF16R2J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTF16R2J
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
EDA/CAD Models
RTF16R2J Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
C&K
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Series
Packaging
Tube
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.283" (7.20mm)