RTAP31S12W25NS
DigiKey Part Number
RTAP31S12W25NS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAP31S12W25NS
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 12 Position SP12T 150mA (AC/DC) 60 VAC Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
60 V
Manufacturer
C&K
Voltage Rating - DC
60 V
Series
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Packaging
Bag
Actuator Length
25.00mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
12
Contact Material
Brass
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP12T
Depth Behind Panel
12.60mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
150mA (AC/DC)