PTS641SK31SMTR2 LFS
DigiKey Part Number
CKN10810TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10810CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10810DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS641SK31SMTR2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS641SK31SMTR2 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
3.10mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.30mm x 6.30mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
250gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm