PTS636SMG25JSMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN12327-2-ND - Tape & Reel (TR)
CKN12327-1-ND - Cut Tape (CT)
CKN12327-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SMG25JSMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
PTS636SMG25JSMTR LFS Models
Termination Style
J Lead
Series
Outline
6.00mm x 3.50mm
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm