PTS125SK85-2 LFS
PTS125SK85-2 LFS
PTS125SK85-2 LFS
DigiKey Part Number
CKN9151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS125SK85-2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
PTS125SK85-2 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
8.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Outline
12.00mm x 12.00mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
250gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC