8121SDAV2GE
DigiKey Part Number
108-8121SDAV2GE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SDAV2GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Right Angle, Vertical, Rear
EDA/CAD Models
8121SDAV2GE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Tray
Mounting Type
Panel Mount, Right Angle, Vertical, Rear
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)