8121SD9AGE
8121SD9AGE
8121SD9AGE
DigiKey Part Number
CKN4013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SD9AGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
8121SD9AGE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)