PXA921/10/S
DigiKey Part Number
708-1392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXA921/10/S
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
EDA/CAD Models
PXA921/10/S Models
Color
Black
Features
Backshell, Cable Clamp, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.551" ~ 0.866" (14.00mm ~ 22.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C