PXA911/10/S
DigiKey Part Number
708-1390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXA911/10/S
Description
CONN PLUG FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
EDA/CAD Models
PXA911/10/S Models
Color
Black, Blue
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.787" ~ 0.866" (20.00mm ~ 22.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C