PX0690/63
PX0690/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0690/63
DigiKey Part Number
708-2638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0690/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PANEL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C18 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
PX0690/63 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features
Front or Rear Side Mount
Connector Style
IEC 320-C18
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC