MPI005D28LAWH12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 22
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 40
In Stock: 35
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
Bulgin and Arcoelectric Switches Available at Digi-Key
MPI005D28LAWH12
DigiKey Part Number
708-MPI005D28LAWH12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005D28LAWH12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM WHT ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
LED, White
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V