EXP-0921/10/S
DigiKey Part Number
708-1484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-0921/10/S
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXP-0921/10/S Models
Features
Backshell, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C