AN-1306-AB
AN-1306-AB
Enclosure Modifications: Quick Steps to 5-Day Delivery
AN-1306-AB
DigiKey Part Number
377-2400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AN-1306-AB
Description
BOX ALUM BLACK 6.73"L X 4.67"W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Aluminum Black Cover Included 6.730" L x 4.670" W (170.94mm x 118.62mm) X 2.170" (55.12mm)
Category
Design
Cover Included
Mfr
Material
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Thickness
0.130" (3.30mm)
Part Status
Active
Features
Card Guides, PCB Supports, Watertight
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
6.730" L x 4.670" W (170.94mm x 118.62mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
2.170" (55.12mm)
Weight
1.5 lbs (680.4 g)
Area (L x W)
31.4in² (203cm²)