HSME-C120
DigiKey Part Number
516-3232-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3232-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3232-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSME-C120
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Green 572nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
HSME-C120 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
570nm
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm