HLMP-0800
DigiKey Part Number
516-1280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-0800
Description
LED GRN/RED DIFF RECT 2X5MM T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 626nm Red LED Indication - Discrete 2.2V Green, 1.9V Red Radial - 3 Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V Green, 1.9V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Packaging
Bulk
Viewing Angle
100°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Cathode
Wavelength - Peak
568nm Green, 635nm Red
Lens Color
White
Package / Case
Radial - 3 Leads
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
8.00mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
5.06mm x 2.11mm