ACPL-K63L-500E
DigiKey Part Number
516-4126-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-4126-1-ND - Cut Tape (CT)
516-4126-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-K63L-500E
Description
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15MBd Open Collector, Schottky Clamped 5000Vrms 2 Channel 15kV/µs CMTI 8-SO Stretched
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACPL-K63L-500E Models
Category
Data Rate
15MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
75ns, 75ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
15mA
Inputs - Side 1/Side 2
2/0
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
8-SOIC (0.268", 6.81mm Width)
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
8-SO Stretched
Current - Output / Channel
50 mA