ACPL-244-500E
DigiKey Part Number
516-2898-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2898-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2898-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-244-500E
Description
OPTOISOLATOR 3KV 4CH TRANS 16-SO
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 3000Vrms 4 Channel 16-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACPL-244-500E Models
Voltage - Output (Max)
80V
Current - Output / Channel
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Number of Channels
4
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Voltage - Isolation
3000Vrms
Vce Saturation (Max)
400mV
Current Transfer Ratio (Min)
20% @ 1mA
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Current Transfer Ratio (Max)
400% @ 1mA
Package / Case
16-SOIC (0.173", 4.40mm Width)