4N25-300E
DigiKey Part Number
516-4N25-300E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4N25-300E
Description
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 6-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4N25-300E Models
Category
Voltage - Output (Max)
30V
Manufacturer
Broadcom Limited
Current - Output / Channel
100mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
80 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
500mV
Voltage - Isolation
2500Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
20% @ 10mA