592502B03400G
592502B03400G
592502B03400G
DigiKey Part Number
HS372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592502B03400G
Description
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TABS
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 1.0W @ 30°C Board Level, Vertical
Category
Width
0.874" (22.20mm)
Mfr
Fin Height
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
1.0W @ 30°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
10.00°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
22.00°C/W
Package Cooled
Material
Attachment Method
Bolt On and PC Pin
Material Finish
Black Anodized
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
1.250" (31.75mm)