SRR7032-471M
DigiKey Part Number
SRR7032-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-471M
Description
FIXED IND 470UH 200MA 2.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 2.4Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7032-471M Models
DC Resistance (DCR)
2.4Ohm Max
Series
Q @ Freq
34 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
5.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
200mA